Webgame noviny

WG Noviny vám přináší nejčerstvější informace ze světa Webgame.

Odkazy: Starší novinky a informace | WG noviny | Historie WG

Utopie pod lupou

Tento článek byl publikován 10:56, 10.05.2024 hráčem MAFline(#171918) ke 172. věku.
Byl již přečten 293x, 2 komentářů, průměrná známka 1.8
V této sérii analyzujeme státní zřízení, za která lze ve hře hrát. Dočkáte se i vyjádření vybraných hráčů, které jsme za tímto účelem vyzpovídali. V dnešním článku si rozebereme vládu Utopie.

Farmi si, na co chceš

Komunismus se zaměřuje na produkci energie, Demokracie na produkci peněz, Robokracie na produkci jednotek, Utopie na produkci... jídla? Ano, asi s jinou vládou nevyděláte produkcí jídla více než s Utopií. Jenže její repertoár je nejširší v celém spektru vlád, které Webgame nabízí. Na závěr našeho seriálu nám zůstala vláda, které patří několik "prestižních" rekordů a je možná trochu zarážející, že široká škála zaměření jí zároveň dovoluje dosáhnout nejlepších výsledků téměř na cokoli, si vyberete.


Jako Utopie se můžete těšit z bonusu +25 % na produkci Továren, Kasáren, Laboratoří, Elektráren a jídla. Spokojenost je navýšena o 10 % a kolonizování území generuje více volného území. Do obrany Vám pomáhají až 3 spojenci. Pro alianční kolegy poskytuje bonus v podobě vyšší spokojenosti.


Utopii nelze hrát od začátku věku a na revoluci si musíte počkat minimálně do doby, než dosáhnete 100 000 bodů získávaných časem, spokojeností, humanitárními pomocemi a drobným bonusem pro Komunismus či Anarchii. Síla útoku je snížena o 10 %, vyrobit a odpalovat lze jen Konvenční rakety (s vyšší demoralizací po odpálení).


Jak vidno z její specifikace, jedná se o mimořádně všestrannou vládu s velkým výběrem hlavního zaměření. Jak z ní vytěžit co nejvíce nám pomohou rozluštit dotazovaní hráči.



Nejvyšší dosažená prestiž: 35 320 985

Hráč Comanndos ve 146. věku.


Počet výher: 40

1. místo mezi vládami.


Počet umístění v TOP40: 1638

1. místo mezi vládami.


Nejlepší umístění v posledním věku: 3.

Hráč David XIII. s prestiží 12 285 452.


Nejvíce umístění v TOP40 podle hráčů: 17x

Hráči ppedrnikar, Topisek, Tukenssen.


Koho jsme se rozhodli vyzpovídat?

Vhodným veteránem pro vyzpovídání je bezpochyby hráč Topisek (veteran). Nejen, že má v TOP40 vůbec nejvíce zářezů s Utopií z celého WG, ale také s ní 2x dokázal zvítězit. Jeho rekordem je pak prestiž 18 720 091, která mu stačila ve 130. věku pouze na druhé místo.


Vůbec nejvyšší prestiž, s jakou kdy hráč zakončil věk, si připsal právě s Utopií ve 146. věku Comanndos (redaktor), kdy se dostal až na hodnotu prestiže 35 320 985. 7 věků před tím se mu podařilo se stejnou vládou zakončit věk na 5. místě s prestiží 17 491 048.


Na 3. místo v minulém věku dostal svoji Utopii hráč David XIII.. Žádná jiné Utopie se přes jeho prestiž 12 285 452 nedostala.


Na profil hráče Tukenssen je velmi hezký pohled, když v něm zahlédnete 17 výsledků z TOP40 a všechny s Utopií. I on se tedy pyšní děleným titulem "Nejvíce utopkových topek". Ve 171. věku se mu zatím jedinkrát podařilo překročit desetimilonovou hranici a věk zakončil na 11. místě s prestiží 10 205 443. Za zmínku také stojí, že hned ve dvou věcích (165. a 171.) se mu povedlo dostat do TOP40 3 své Utopie.


Podobnou anomálii najdeme i u hráče ...Kápo..., i on má v profilu pouze záznamy Utopií. Je jich sice "jen" 12, zato jsou mezi nimi dvě prvenství (48. a 145. věk). To pozdější s prestiží 21 250 000.


Kdy bys danou vládu zvolil a kdy bys ji naopak nezvolil?


Topisek


Už na začátku je třeba zmínit, že utopka je snad nejrozmanitější vláda, se kterou se dá hrát asi vše od farmy až po hodnost, od vojáků po tovky, po jídlo nebo techy. Vlastně mě nenapadá na co by ta vláda nebyla dobrá, max že to není největší beton. Utopka je hratelná v podstatě kdykoliv, ať už pro svoji jednoduchost, časovou nenáročnost, ali bonus. Hodí se do válečné ali stejně jako dotící nebo na win. Primárně bych ji nevolil, když chce člověk vyloženě hecovat hodnost, ale jen z důvodu, že jsou lepší zřízení.


Comanndos


Utopii bych zvolil do velké pasivní aliance a nevolil do celověkové válečné aliance.


David XIII.


Pokud chcete do pasiv ali, je to za mě číslo jedna. Oproti technokracii odpadá problém s nabíráním hlíny díky lepší kolonizaci. Dá se zahrát vždycky, díky bonusům téměř na vše. V tvrdších válkách bude trochu trpět.


Tukenssen


Asi by som ju nezvolil kebyze idem na TOP 1 (a to sa mi este nestalo), alebo ked ali potrebuje iny typ supportu/ali bonusu. Inak idem utopku vzdy.


...Kápo...


Utopii bych zvolil na farmení, ať už pro plánovou top farmu nebo i pro pasivku. Nezvolil bych ji na útočení.


Jak vypadá tebou doporučené složení generálů? Uvěď prosím pro farmu a pro válečnou zemi, seřaď podle priority, kterou jim přikládáš a okomentuj proč.


Topisek


Válečná: ochránce+stratég, stavitel+zbrojař, popul+ekonom/špión, stratég+nácek. Klasické složení genů, popul abych ji dal nějak relativně včas a pak záleží, přes co ji hraju a jak moc se chystám být na vysokém presu.


Farmíci pasivní: ochránce+stratég, stavitel+populista, ekonom+ záleží, na co hraju (technolog/farmář/špión).


Farmící s náběrem landu: ochránce+stratég, populista+ekonom, stavitel+dobytek a čtvrtý špión případně pak místo dobytka. Pochopitelně když půjdu přes jídlo tak farmář, přes techy technolog, nejklasičtější jsou asi fúze, tak tam tihle dva nejsou.


Comanndos


Záleží, přes co v daný věk jedeš. Óčko je povinné na 8. lvl a pak dvě éčka.
1) stratég/ochránce
2) stavitel/popík
3) špio + přes co jedu (technolog - labky, farmář - jídlo, ekonom - energie nebo peníze)


Pak už je jedno, jak se ti 4 eko geni složí. Stačí 5. lvl, ale pokud je možnost, tak 6. lvl.


4) v případě rozjezdu z válečné země po 9H dobytek na 4.-5. lvl.


Pro válečnou utopii v případě malé aliance (2-4 členové) bych volil generály, kde bych vynechal očko:
1) nácek/stratég
2) zbrojař/popík
3) stavitel/ekonom
4) dobytek/špion


Ve velké alianci:
1) nácek/stratég
2) ochránce/stratég
3) zbrojař/stavitel
4) dobytek/popík nebo špión


David XIII.


Do obrany určitě O/S, ale dá se i s vlastou, kde je výsledný rozdíl do taktiky cca 50 % (hrál bych ale pouze v případě, že by se sám složil). Z ekonomických generálů záleží, co máte v plánu produkovat. Technologie -> technolog, továrny -> zbrojař, jídlo -> farmář. Zbytek špion, ekonom, stavitel. 4. gen se hodí dobyvatel, pokud nechcete jen kolonizovat a na konci se přehoupnout přes 20k km.


Válečně O/S, stavitel/zbrojař, nacionalista/stratég, 4. gen ekonom/dobyvatel.


Tukenssen


Ofenzivna utopka nepatri medzi moje oblubene, kedze, ako kolegovia z ali hovoria, neviem svacit. :-)


Defenzivnu U hravam na vela sposobov (jedlo, ene, cash, tech, H14, tovky, "feuda", "na hospy"). Novy E genovia otvaraju dvere utopkam, ktore neschovavaju pred koncom veku na trhu miliardy.


OS 8, ekonom, stavitel, populista + to co ides lvl 7-8 systemom "ako sa zlozia". Spion-doby/nacek/tech (ak nejdem techy) lvl 5-6.


...Kápo...


U farmy stratég/ochránce, populista/stavitel, špion/ekonom a dobyvatel/nacionalista (nacionalistu pak změnit po nabrání hlíny). U eko genů samozřejmě záleží na komoditě, s kterou chci farmit, pokud bych šel na techy, je potřeba technolog, na jídlo farmář, apod.


Kdybych to chtěl zkusit válečně, tak pravděpodobně stejně, jen místo dobytka dám stratéga a místo ekonoma zbrojaře (kdybych hrál přes továrny).


Dokázal bys zmínit nějaké hráče, které považuješ za experty za Utopii a proč?


Topisek


Utopka je v podstatě easy vláda, takže asi kdokoliv, kdo rozumí hře obecně. Válečnou utopku má nahranou Mr. Sedlinno.


Comanndos


Pěkné utopky měl vždy gorbatčov (ale už dlouho nehraje), dále ...Kápo... (ten to vždy rozjíždí přes fundu). Z pasivek třeba Martin858 nebo mLn. Pokud člověk hře rozumí a umí farmit, tak není nic složitého nahrát s Utopií na 15k rozloze 8-11M+ prestiže.


David XIII.


Z první mě napadá Kápo, který jezdí utopku na energii z fundy. Žádný farmář ale utopkou určitě nepohrdne.


Tukenssen


Draftovali ma experti z Renegade, tak minuly vek bol dost o analyzovani ich stylu a asi to nebolo az take zle, ked z toho bolo 3xTOP40. :-)


...Kápo...


Zmínil bych asi Juklika, i když je to už spousty let zpět, ale on mě někdy kolem 40. věku seznámil s mou oblíbenou strategií fund-utop. A pak by stál určitě za zmínku alespoň Comanndos, který s tím nahrál rekord.


Popiš podrobně svůj oblíbený přechod na Utopii (rozjezdová vláda, odehrávky krátce před a po revoluci, nabírání rozlohy).


Topisek


Tady záleží, co hraji. Obecně pasivní utopka je přes anarchii, kdy kolonizuju a jedu techy/jídlo a po revo můžu nechat nebo předělat na ene/peníze. Válečná je nejběžnější přes fundu, kdy se snažím chytit brzy popula, nekliknu vojenský stát a hraji klasickou fundu, kdy expím. Následně pokud jdu velkou farmu, tak naberu, dám fúze, hodím utop, doberu a letím nahoru. Za válečnou utop když na vojáky, tak můžu jet v podstatě jako fundu, ale běžnější je před revo příprava tovek a po revo na utop buď přestavím a nebo tam tlačím uz jen tovky a nějaký kasárny nechám.


Comanndos


Nejednodušší je to z pasivky, tam se to pěkně kolonizuje a člověk je hned na 15k km2. Z toho už se dá uhrát pěkný výsledek, ale né na výhru.


Pokud člověk chce zkusit bojovat o výhru, tak nejideálnější vláda je Fundamentalismus přes energii. Revoluci klopit ideálně 9-10H a rozlohu 22-30k. Časově kolem revoluce na robky +- pár dní. Pokud se to podaří a vyhne se člověk přepadu, tak se dá uhrát zem 15M+. Válečně si naepxíš osko 500k a k tomu dvě eka ideálně, abys je měl po revce na 5. lvl. Hraji OSko a pokud vyloženě nemusím měnit všechna eka, tak generály stavitel / ekonom a popik s dobytkem nebo špionem. Dobytek stačí pak i jako 4. generál. Když se hrají třeba poslední 2 odehry, kdy si člověk nasvačí finální hlínu, tak ho hned máte na 4-5 lvl.


David XIII.


Utopku hrávám vždy jako pasivní zemi s rozjezdem z anarchie. Těsně před možností revoluce podle bodů pošetřím kola do full a jakmile je možnost tak revoluce, nahodit znovu společenské pokroky a znovu kolonizovat. Před koncem pokud je možnost hodit pár doby na hlínu, protože kolonizací se dostanete max na 15k, podle válek.


Tukenssen


Preferujem ist z anarchie. Skusil som to aj z fundy, ale revolucia je pre mna prilis pain. Preferujem nerushovat utopku, revoluciu robit na H8. Rozlohu vzdy kolonizujem. Mame vyskusane, ze H8 stavbar kolonizuje obstojne ak je ciel 10M presa.


...Kápo...


Můj oblíbený přechod na utopii je z fundy a následné farmení na energii. S fundou preferuji co nejrychleji naexpit geny tak, aby i po přechodu na utop nespadly pod danou úroveň a když už, tak ne o moc, aby to nebyl problém s pár koly dodotit. Dále nepodcenit ufo, aby došel co nejdříve PC a mít i pár stavebek. Někdy hraji fundy rovnou přes ene a mechuji, někdy přes kasárny a pak přestavím. Zároveň je třeba celou dobu držet dostatek zábavných středisek kvůli spoko a posílat humky (vynechávám i voj. stát). Pak je potřeba nabrat co nejvíce hlíny a ideálně s full koly a s nějakou zásobou prachů, ideál aspoň 50M+ dát revo. Samozřejmě, že ne vždy to jde podle plánu, záleží na situaci dle válek apod. Co se týče full přestavby z vojáků na ene, pokud to hraji přes kasárny, tak zase záleží, jak to vychází, většinou přestavím už v rámci lehkého odfarmování s fundou. Po revoluci se první odehru snažím udělat všechny pokroky (kromě jaderek a nukleárek, ty dělám až těsně před fúzemi, aby nehrozila katastrofa) a zároveň se co nejvíce zatechovat, aby člověk zefektivňoval co nejvíce produkci. Druhou odehru pak udělat fúzky, následně jen domaxovat jednotlivé techy a pak už “jen“ farmit. Většinou do toho ale skočí nepříjemné války a je třeba improvizovat. Něco do sebe má i strategie dát fúze už s fundou, tím pádem je pak snažší přechod na utop a rychlejší odfarmení, ale poslední věky jsem od toho upustil. Neměl jsem už vůbec štěstí na čorky, což samozřejmě souvisí i s velkým úbytkem hráčů a tak to pak člověka stálo dost kol, to radši expím. A s utop produkcí, už i díky větší hlíně, jsou ty fúze raz dva a nemusí se člověk trápit několik odeher s fundou, a tak je poslední dobou dávám až po revo.


Jakou zvolit hlavní produkční komoditu pro co nejvyšší prestiž? Vyplatí se případně zvolit nějakou kombinaci více hlavních produkčních budov?


Topisek


V podstatě vždy se vyplatí se soustředit na jednu komoditu, ať už jídlo, ene, peníze nebo labky. Případně v nějaké přechodné fázi je fajn nějaký mix, laby+peníze, a někdy týden/deset dní před koncem předělám na full peníze. Určit hlavní komoditu pro co nejvyšší prestiž pochopitelně nejde, primárně záleží na trhu a strategii. Teoreticky nejlepší na velký pres je u velké farmy ene, nejjednodušší na top40 je jídlo a nejpohodlnější na tahaní, i když trochu míň výhodné, jsou peníze. A asi nejkomplikovanější jsou celověkové techy, kdy člověk musí rozumět víc trhu a nějakým fázím kdy a jak tahat. Pochopitelně i zajímavá varianta na pres jsou tovky, ale zase bych to zařadil mezi pokročilejší strategie.


Comanndos


Určitě bych volil jednu variantu a nekombinovat.


1) Fúze na ene + super PC je asi nejlepší.


2) Pěkná produkce je přes techy s technologem a super PC. K tomu se dá využít dotace laboratoří 25 %, tak je to taky celkem velký boost.


3) Farmy na jídlo.


4) Poslední variantou jsou peníze. Tam bych radši volil Republiku nebo Demokracii, ale pokud to člověk nějak nehrotí a nemá čas, tak se dá i přes peníze slušně odehrát.


David XIII.


Pokud chcete maxovat zisky, určitě bych produkci nerozděloval do více komodit. Favorit jsou určitě technologie, energie, jídlo. Dají se ale i peníze či továrny, byť jsou na to lepší vlády.


Tukenssen


Vacsinou to mas tak, ze ked hras 4 farmy, tak 2 su na tom lepsie, jednoducho nahoda/okolnosti to tak urobia. Potom sa rozhodujes podla genov a ked to mas cele zle, tak ides na fuze. Samozrejme ked hras vlka samotara, inak sa prisposobujem co povie ali.


...Kápo...


Já mám nejradši právě již zmíněnou energii. Pokud bych se chtěl vyhnout fúzím, tak bych šel přes technologie. Kombinaci více produkčních budov bych nevolil.


Co považuješ za nejsilnější vlastnost Utopie? Jak tuto vlastnost efektivně využíváš?


Topisek


Jednoznačně produkce, dobrá ekonomika, časová nenáročnost a rozmanitost. Kdybych měl vybrat jednu věc, kterou využívám nejaktivněji, tak asi výrazně rychlejší kolonizace, což je důvod, proč hraju alespoň jednu utopku skoro každý věk.


Comanndos


Produkce je velký boost a pokud jedete farmu přes energii, jídlo nebo technologii, a máte ještě vymaxované techy obchod/zalidnění, tak má i krásný rozpočet do plusu k výrobě přes co jedete zem. Když jedete přes energii a děláte třeba +150k MWh a k tomu máte rozpočet +300-400k $ za kolo, tak se tomu nevyrovná ani komanč.


V pasivkách je další výhoda kolonizace. Na farmu je to nejlepší vláda. Na druhou stanu není to zase takový beton na sundání jako Technokracie nebo Komunismus přes rozvědku.


David XIII.


Za mě určitě lepší kolonizace, která vám zajistí, že se nemusíte dívat kolem a moc se starat.


Tukenssen


Regeneracia. Ak je na wg dost casu, vie pri spravnej konstalacii hviezd idealne regenerovat. Tech sa vie lepsie zakopat na vysokom prese, ale ked chces len doniest preso ali, tak utopka je "blbovzdorna".


...Kápo...


Nejsilnější na ni považuji právě jednotlivé pozitivní bonusy do produkce, na konci věku se s tím kliká opravdu hezky. Např. i když člověk nejede na prachy a udělá si maximální efekt techů hustoty/obchodu, k tomu skvělá spokojenost, tak výsledkem je i super rozpočet za kolo.


Je podle tebe Utopie nejsilnější vláda ve hře? Za posledních 5 věků byla v TOP40 82x (druhá Technokracie 38x). Dovedl by sis představit nějaké oslabení, nebo je tento stav v pořádku?


Topisek


Jak jsem už zmínil několikrát, utopka je určitě nejrozmanitější vláda na WG a pasivní anarch utop pravděpodobně i nejjednodušší strategie na top40. V normální alianci takhle dá top40 v podstatě každý, aniž by tomu musel extra věnovat čas. Druhá věc je top10, kde utopka už určitě nebude mít takto vysoká čísla, i když s trochou skillu se i pasivní utopka může do top10 dostat. Druhá věc je utopka jako velká farma, kterou vidáme poměrně výjimečně a určitě o dost méně než dříve. Za mě není potřeba žádného oslabení.


Comanndos


Každá vláda má svojí sílu. Určitě ale patří mezi ty nejsilnější na produkci. Každopádně záleží na rozloze. Jinak se farmí na hlíně 15k, 20k nebo 25k+.


David XIII.


Na farmení rozhodně nejlepší varianta. To, že je tak úspěšná, bych přisuzoval té jednoduchosti, kdy i méně zkušený hráč udělá dobrý výsledek, protože ta vláda díky všestranosti odpustí více chyb.


Tukenssen


IMHO nie je najsilnejsia. To, ze je casto v topke, je preto, ze wg uz nehrava tolko ludi ako dakedy + dohody + malo silnych U ali, ktore narobia vietor na konci veku a otvoria zapisnicky s menami, ktore sa maju vyhladit vo veku dalsom.


...Kápo...


Těžko říct, zda je nesilnější. Každá vláda má nějaké pro a proti a každému vyhovuje něco jiného. Ale některá vláda jako třeba utop má za mě těch pozitiv více než méně a já s ní farmím nejraději. Oslabení bych žádné nedělal :-D.


Srovnal bys potenciál a náročnost aktivní vs. pasivní Utopie? (Expení generálů útočením a dobývání závěrečné rozlohy vs. celověkové kolonizování s Pacifismem).


Topisek


Pasivní utopka v podstatě nevyžaduje žádný čas a šance na top40 je vysoká. Aktivně farmící utopie naopak ten čas vyžaduje, asi jako většina zemí na velkou farmu. Člověk musí expandovat v první části věku, nabrat land a farmit, což samo o sobě stojí čas a plánování. Potenciál sice vyšší, ale pravděpodobnost úspěchu určitě menší, vzhledem k komplikacím - náběr, člověk jde na win, takže je větší šance na sundání než u pasivní utopie na top40.


Comanndos


Pasivní je jednodušší, jak časově, tak skillově. Člověk nemusí řešit války, cíle, ideální časování pak z válečné země na utopku. V pasivce si nakolonizuješ, prodáš, nakoupíš a čekáš na sundání a rychleji ti naběhne % do utopky.


Aktivní utopii rozjíždím nejraději přes vojáky, kdy jedu full kasárny a postupem času přidávám elektrárny. Stačí mi bohatě do 2k vojáku za kolo a expit partyzány. Pak už nové budovy, co nasvačím, stavím na elektrárny. Jak mám doexpeno, tak začínám pomalu přestavovat na full elektrárny a jdu na finál rozlohu. Pak klopím revku s full koly.


Zkoušel jsem i fundu přes továrny a jen mechovat ve stejném stylu, kdy jsme dělal 500-600 mechů a zbytek jsem doplňoval přes energii. Taky to nebylo špatné, ale musí si člověk držet techy automatizace navíc. Jednodušší je varianta přes vojáky, kdy se místo techů automatizace musí více drtit techy vesmíru, abych nedržel tolik techů celkově. Hlavně nezapomínat denně posílat humky.


David XIII.


Pasivní utopka je rozhodně nejjednodušší a nejvíc blbuvzdorná strategie, pokud chcete uhrát vyšší pres.


Pro aktivní hraní je potřeba víc péče o zemi. Při klasickém rozjezdu budou určitě dřív hotoví genové, ale je potřeba počítat s komplikací v podobě revoluce. Nicméně jsem to nikdy nezkoušel, nejsem moc fanoušek revolucí v průběhu.


Tukenssen


So stylom, akym to hram, tak hrat utocne nema zmysel, kedze po revo mi padnu expy genov a kedze tocim utopku na anarch min H7 idealne 8, nema to zelany efekt.


...Kápo...


Potenciál i náročnost je samozřejmě mnohem větší s aktivní utopií. S pasivní utopií neuděláš jen tak jednoduše top farmu s 20M+., nenakolonizuješ na to ani tolik potřebné hlíny. Pasivní utopie na druhou stranu není tak herně a především hlavně časově náročná.


Máš rád pasivní aliance, kde dominují Utopie? Zkoušel jsi někdy válčit proti takové alianci poslední týden věku? Lze z pozice pasivní aliance Utopií efektivně škodit v závěru věku (pokud to nevypadá na alianční výhru), případně jak?


Topisek


Rád, nerad. Je to hodně muziky za málo času, což bohužel většina lidí od té hry chce, aby se nemusela extra snažit a něco vymyslet, ale měla šanci na výsledek.


Pochopitelně se dá bránit vždycky, zvlášť u utopky, která je silná i válečně. Stačí zrušit pacák, kulturko a nahodit vojenský stát, plus změnit gena a může být z pasivní utopky válečná aliance utopek na vysokém přesu, která dokáže uškodit agresorům, pokud ne přímo, tak často nějaké spojenecké alianci, která na tu alianční nebo i jednotlivou výhru hraje. Jen ta aliance musí mít koule a ne jen slzy, aby se bránili, a pochopitelně to zase sežere čas to zorganizovat a něco udělat, takže je jednodušší se vybrečet na svěťáku.


Comanndos


Ano, poslední dobou mám radši pasivní alianci, jelikož mě už moc nebaví válčit a čekat na cíle.


Na druhou otázku, popravdě si už ani nepamatuji, kdy jsem sundával nějakou větší farmu v posledním týdnu věku. Určitě bych radši sundával Utopii než třeba Technokracii v posledním týdnu na větším presu.


V opačném případě se dá i škodit přes utopii v pasivce, pokud vyloženě nejdete do nějaké zabetonované země, ale uškodit můžete vždy. Nebo i překlopit revkou na diktu z takové 5-6M utopky. Každopádně já nebyl nikdy zastáncem škodit někomu. Pokud jsem někdy musel, tak to bylo z důvodu, že jsem vracel minulost.


David XIII.


Hrát pasivní utopku neodmítnu nikdy. Sundávat utopky poslední týden není zas tak problém, do obrany na tom vždycky bude lepší techno. Škodit se asi dá přes rozvědku, ale nebude to nic extra.


Tukenssen


Mam rad ali, ktore maju ali bonus :-D. Jednoducho aspon jeden tech tam byt musi.


Kedze malokedy mam utocne zriadenie, tak asi ani nie.


Ak si spravne nachysta 4. gena, tak po zhodeni pacaku vie spravit hocico.


...Kápo...


Pasivní aliance rád nemám, ve válce proti nim bych neviděl žádný problém. Může být obtížnější v dobývání, díky třem obranným spojkám.


Kdyby chtěla pasivní utop ali na závěr škodit, tak myslím, že nejlepší variantou by bylo dát revo např. na dikty/fundy.


Zkoušel jsi někdy hrát válečnou Utopii do konce věku? Pokud ano, poděl se o své dojmy a poznatky. Pokud ne, proč jsi ji nehrál, jak bys takovou Utopii hrál a co bys považoval za klíčové prvky takové strategie?


Topisek


Hral jsem ji několikrát, je to fajn strategie, jak na vojáky, tak i na techniku. Nejjednodušší je to asi přes fundu, lehce se udělají geni a dá tu utopku relativně včas. Důležité je se soustředit na body na utop a pak běžné věci jako u jiných zřízení, ufo, expy, geni. Klíčový je asi ten přechod, kdy pokud člověk jede přes fundu na vojáky a chce jet utopku přes tovky, tak ve správný moment začít stavět tovky, udělat revo a rozjet to na techniku. Chce si to parkrát zkusit, aby to člověk odhadl, případně si nechat poradit od někoho, kdo to hraje pravidelněji.


Comanndos


Válečnou Utopii jsem popravdě nezkoušel a ani mě to nějak neláká :-D. Klíčový prvek... no asi nácek/stratég :-D.


David XIII.


Vzpomínám, že jsem to jednou zkoušel. Rozjezd přes pasiv anarchii a po revoluci přestavba čistě na továrny. Pro zpestření proč ne, ale na sbírání xp jsou tu lepší vlády.


Tukenssen


Hral som, ale nebavilo ma to. Mozno teraz s H8 zbrojarom/stavitelom by to mohlo byt ine. Pravdepodobne by som isiel z partiacej anarchie. Zbrojar/stavbar popik/eko o/s a H9 Ucko. Ostatne je stasie a o tom kolkokrat dostanes preplesk od Fka s dobytkom. :-)


...Kápo...


Válečnou utopii jsem nikdy nehrál. Pokud jsem chtěl útočit, existují dle mého názoru lepší vlády na útočení. Pokud bych ji někdy z legrace hrál, tak bych to hrál přes továrny podobným způsobem jako třeba demokracii.


Otázky na závěr

Jelikož se jedná o poslední díl seriálu, můžu Vás už pouze poprosit o okomentování doplňkových otázek přímo pro Vás.


  1. Na jakou komoditu nejradši s Utopií farmíte? Jaká je vaše cesta k revoluci?
  2. Zkoušeli jste někdy útočnou Utopii? Popište své zkušenosti.
  3. Je Utopie Vaše oblíbená vláda? Máte chuť si ji na základě článku zahrát?

Poděkování

Během celého seriálu mi pomáhala spousta hráčů, které jmenuji níže, a moc bych jim chtěl za to poděkovat. Díky společnému zájmu se nám podařilo dosáhnout lepší úrovně.


19MINO94, 2xcl., .adm1n., Arachnid, Armageddon, ASA, Atlantik, blasticek, Broot, Comanndos, David XIII., Degee, DieWalker, D1N1AK, Dr.hurka, Dr.Leckter, Drunk3n, FARR FARR AWAYY, hagg1d, Hvězdná pěchota, Chabi, JohnnyLamka, ...Kápo..., Lord Baal, Lord Biry, Luke the Great, M4S3R, mara8, Martin858, masterWG, Mathematix, mLn., Mrkvička777, Mr. Sedlinno, Muffia, nelson.h, Nepochopisnikdy, nezbedny bohus, Nicole Kidman, P3terko, ppedrnikar, Prometheuss, ridgeback, rybka es átras, Saturas, Seksymania, sparke, StillDeadCZ, Supra1Soul5Play, Topisek, travnicek, Tukenssen, tvojasmrt, vachys39.


Pošta MAFline (redaktor)

zobrazit komentáře